Kable bezpieczne i ich szczególna rola w bezpieczeństwie pożarowym
Kable i przewody bezpieczne instalowane są w obiektach użyteczności publicznej oraz takich, gdzie chroniony jest majątek dużej wartości:
szpitale, lotniska, biura, galerie handlowe, wieżowce, hotele, teatry, kina, szkoły, przedszkola, itd.,
metro,
elektrownie, kopalnie, stocznie,
obiekty przemysłowe,
instalacje awaryjnego zasilania, instalacje ppoż, instalacje alarmowe, instalacje wentylacji i klimatyzacji, oświetlenie awaryjne, sale operacyjne i intensywnej opieki medycznej, schody ruchome, windy.
Wymagają one zharmonizowanych badań w zakresie reakcji na ogień. Podstawowe znaczenie i dużą rolę przypisuje się kablom i przewodom bezpiecznym, których zadaniem jest zapewnienie w razie pożaru ciągłości zasilania i sterowania urządzeń chroniących życie ludzkie.
Pożary najczęściej powstają wewnątrz budynków, a ewakuowani ludzie mają niewiele czasu na opuszczenie obszaru zagrożonego pożarem zanim rozprzestrzeni się dym utrudniający skorzystanie z wyjść ewakuacyjnych lub wytworzy się chmura toksycznych oparów bezpośrednio zagrażająca życiu ludzkiemu.
Przy doborze kabli bezpiecznych pod względem bezpieczeństwa pożarowego istotne są takie czynniki, jak:
odporność na działanie wysokiej temperatury,
możliwość powstawania gazów korozyjnych i toksycznych,
powstrzymywanie powstawania dymu.
Norma zharmonizowana PN-EN 50575 określa sposób badania, weryfikacji oraz potwierdzania właściwości użytkowych wyrobów przez producentów kabli.
Badania ogniowe mają na celu sprawdzenie zachowania się materiałów zastosowanych w konstrukcji kabla, a w konsekwencji określenie jego niezawodności i kategorii w warunkach pożaru.
Kable bezpieczeństwa pożarowego posiadają polepszoną charakterystykę ogniową. Występują w wersji samogasnącej i uniepalnionej. Posiadają izolację wykonaną ze specjalnych mieszanek polimerów zawierających środki chroniące przed płomieniami umożliwiając pracę niezbędnych urządzeń przez określony czas. Zgodnie z przepisami budowlanymi przez 30 minut od wybuchu pożaru należy podtrzymać działanie takich urządzeń jak windy, systemy oddymiania czy inne instalacje alarmowe i sygnalizacji pożaru, natomiast przez 90 minut funkcja podtrzymania powinna być realizowana w szpitalach, windach dla ekip ratowniczych, urządzeniach do gaszenia pożaru oraz w mechanicznych urządzeniach oddymiających.
O
podtrzymaniu funkcji mówimy wtedy, gdy podczas pożaru nie występuje
zwarcie ani przerwa
w przepływie prądu.
Badania
kabli na zachowanie funkcji w warunkach pożaru (klasyfikacja E30,
E90) wykonuje się w oparciu
o normę DIN 4102-12 uwzględniając
całą trasę kablową, zawierającą oprócz kabli również
konstrukcje wsporcze wraz z mocowaniami.
Przykładem
kabli bezpiecznych pod względem pożarowym są kable:
BiTflame1000FE180/E90, BiTflame 1000C FE180/E90 i BiTservo FS FE180/E90 produkcji
Zakładów Kablowych BITNER, które nie rozprzestrzeniają ognia, są
bezhalogenowe, ognioodporne i nie wydzielają gęstych dymów.
Stosować je można zarówno w instalacjach bezpieczeństwa
pożarowego zarówno zewnętrznych, jako że są odporne są na
warunki atmosferyczne i promieniowanie UV, jak i tych znajdujących
się w strefach chronionych tryskaczami.
Właściwości kabli bezpieczeństwa są podane w kontrolach norm wg DIN VDE. Według DIN VDE 0472 cz.804 testowane metodą A, B i C.